Türkiye’nin Önde Gelen Oyun Firmaları San Francisco’da

Türkiye’den 10 oyun şirketini bir isim altında bir araya getiren “Games from Türkiye”, ilk etkinliğini San Francisco’daki Game Developers Conference’a (GDC) katılarak gerçekleştirdi. Ülkemizin önde gelen oyun geliştiricilerinden 10 stüdyonun iştirak ettiği heyet, uluslararası platformda ülkemizi temsil etti.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Bilkent Cyberpark işbirliği ile düzenlenen, Ticaret Bakanlığımızın desteklediği ticari heyete katılan stüdyolarımız, küresel oyun sektörünün önemli isimleri ile 250’den fazla görüşme gerçekleştirdi.

Etkinlikler sadece 30 bin profesyoneli ağırlayan GDC ile de kalmadı.  Mobilden PC’ye, konsoldan VR’a, AI ve web3 uygulamalarına uzanan geniş yelpazesiyle networking imkanları sunan PocketGamer Connects de heyetin rotasındaydı.  Katılımcılar ayrıca GenAI for Business San Francisco konferansında Generative AI teknolojisi ve potansiyeli hakkında yapay zeka endüstrisinin önde gelenleri ile görüştü.

“Games from Türkiye”yi ağırlayanlar arasında Oyun sektörünün en yaygın geliştirme platformu olan Unity Technologies de yer alıyordu. Unity’nin Genel Merkezine ziyarette bulunan heyetimiz şirketin üst düzey yöneticileri ile görüşüp, Türkiye’deki oyun geliştirme ekosistemine verilen teknik desteğin artırılması konusunda önerilerini ilettiler.

Heyetimiz konferans katılımlarının yanı sıra, Pocket Gamer Connects ve tüm etkinliklerin ortak toplantı platformu olan MeetToMatch’in ana sponsorluğunu üstlenerek ülkemizin uluslararası alandaki görünürlüğü konusunda da önemli bir adım attılar.

Türkiye‘den gelen oyunlar ilk defa “Games from Türkiye” markası altında tanıtılırken bu isim altında kurulan standlar da katılımcılardan büyük ilgi gördü. Games from Türkiye başlığıyla kurulan bu birliktelik sadece sektörden pozitif yorumlar almakla kalmadı, aynı zamanda markalarımızda daha fazla motivisyon oluşmasına önayak oldu.

Bu fuarlardan en büyük beklentisi projeleri için doğru yatırımcı, yayıncı ve alt yükleyicilere ulaşmak olan yerli oyun firmalarımız, böylece Türkiye’de geliştirilmiş olan oyunların dünya çapında daha çok pazara güçlü olarak açılmasını hedefliyor. “Games from Turkiye” olarak bu organizasyonda yer almak da şirketlerimize Türk oyun sektörünün uluslararası arenada tanıtılması, global pazarda yer alması, sektörün önde gelen Türk firmalarının yeni iş olanakları elde etmesi gibi olanaklar tanıdı.

TOGED Başkanı ve Backpack Games CEO’su Ali Erkin heyet çalışmaları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, GDC gibi önemli uluslararası etkinliklerde Türkiye’yi temsil etmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. European Game Developers Federation’da Türkiye’yi temsil görevini de TOGED’in üstlendiğini hatırlatan Ali Erkin, önümüzdeki beş yıllık vizyonlarında uluslararası etkileşimin en önemli amaçlardan biri olduğunu açıkladı. “Games from Türkiye” gibi programların daha fazla destek ile global konferanslara katılmasının hem Türkiye’deki oyun sektörünün potansiyelini göstermesi, hem de ülkemizdeki oyun desteklerini tanıtması açısından çok faydalı olduğunu söyleyen Erkin, yatırımcı ve yayıncılar ile sütüdyolarımızı bir araya getirmenin öncelikleri olduğunu belirtti.

Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Faruk İnaltekin, heyet çalışmalarını değerlendirirken oyun sektörüne yönelik stratejik programlarını da anlattı. Türkiye’nin global oyun pazarındaki payının arttırılması için, ulusal ve uluslararası programlarını oyun sektörüne yönelik olarak özelleştirdiklerini vurguladı.

Oyun sektörünün bilişim ihracatının yaklaşık yarısını oluşturduğu için oldukça kritik olduğunu da ekleyen Faruk İnaltekin, sektörün ihtiyaçlarının anlaşılabilmesi ve bu ihtiyaçlara yönelik programlar için çalışmalar başlattıklarını, firmalara destek sağlayabilecek ve sektörün küresel gelişimini güçlendirecek iş ağı temaslarını arttırmayı planladıklarını paylaştı.

Pocket Gamer Connects San Francisco 2024 kapsamında sahne alan konuşmacılardan biri de Setimedia kurucu ortağı ve TOGED Danışma Kurulu Başkanı Tuğbek Ölek’ti.


Tuğbek Ölek

Ölek, Türkiye’deki oyun stüdyolarına sunulan benzersiz vergi ve destek imkanlarına dikkat çektiği konuşmasında, Türkiye’nin oyun sektörü için sağladığı bu güçlü desteğin öncelikle Avrupa ama genel olarak dünya çapında çok büyük etkisi olacağını söyledi. Diğer Avrupa ülkelerinin de Türkiye ile rekabet edebilmek için oyun sektörüne verdikleri desteği artırmak zorunda kalacaklarını söyleyen Ölek’in, “Bir devlet oyun geliştiricisinden niye vergi almaya çalışır anlamak mümkün değil” sözleri hem konferans basınında hem de küresel basında yankı buldu.

TOGED ve Bilkent Cyberpark ortaklığında organize edilen Sektörel Ticari Heyet bünyesinde sevilen oyunları Clean The Sea! ile tanınan Backpack Games; MOBA ve Battle Royal türündeki oyunları Hit and Boom’u Steam’e çıkarmaya hazırlanan Funverse Games; renkli ve eğlenceli hyper-casual oyunları Army Commander ile Gameguru; eşleştirme ve puzzle oyunları Triple Star ile tanınan Kuixo; sevimli grafikleriyle dikkati çeken Slidey: Block Puzzle oyununun yapımcısı Mavis Games; mecha temalı 6v6 takım savaşı oyunu Mech Wars geliştiricisi  Momend; Farm Blast gibi sevilen bubble-shooterlarıyla Narcade; gerilim dolu VR oyunları Tunnels ile öne çıkan Nomad Monkey; sevilen drift oyunları Race Max Pro ile tanınan Tiramisu Studios; global sosyal ağ uygulamaları Waplog ve Joi ile öne çıkan VLMedia gibi şirketler yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x