Putin misilleme mi yaptı? ABD’de yıkılan köprünün görüntüleri komplo teorilerini de beraberinde getirdi

ABD’nin Maryland eyaletinde, Baltimore’daki Francis Scott Key Köprüsü’nün Singapur bayraklı konteyner gemisi Dali’nin çarpması sonucu çökmesi uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve suya düştüğü tahmin edilen en az 7 kişi ve çok sayıda araç için umutlu olduklarını açıkladı.

Kazanın Nedeni:

Köprünün yıkılma anı görüntüleri kafa karışıklığı yarattı. Geminin seyir halindeyken yön değiştirip köprünün ayağına çarpması, kazanın kaza mı yoksa sabotaj mı olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı.

Komplo Teorileri:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 139 kişinin öldüğü DEAŞ saldırısının ardından ABD’ye yönelik dikkat çeken ifadeleri kullanması komplo teorilerini tetikledi. Putin’in “Bu suçun İslam dünyasının yüzyıllardır mücadele ettiği radikal İslamcılar tarafından işlendiğini biliyoruz. Ancak ABD, çeşitli kanalları kullanarak uydularını ve diğer ülkeleri, istihbaratlarına göre Moskova terör saldırısında Kiev’den herhangi bir iz bulunmadığına ikna etmeye çalışıyor” sözleri, Rus liderin ABD’ye misilleme yapmak için köprüye saldırı emri vermiş olabileceği iddialarını gündeme getirdi.

Uzman Görüşleri:

Bazı uzmanlar, Putin’in sözlerinin köprü çökmesiyle alakasız olduğunu ve ABD’ye yönelik siyasi bir hamle olduğunu savunurken, diğerleri ise köprü çökmesinin arkasında Rusya’nın parmağı olabileceğini öne sürüyor.

Soruşturma:

ABD yetkilileri, köprü çökmesinin nedenini araştırmak için kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın sonuçları, kazanın kaza mı yoksa sabotaj mı olduğunu ortaya çıkaracak.

Sonuç:

Maryland köprüsü çökmesi, birçok soruyu beraberinde getirdi. Kazanın kaza mı yoksa sabotaj mı olduğu, soruşturmanın sonuçlanmasından sonra netlik kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x