İngiltere Kraliyet Donanması’nın güçlü gemisinde yangın çıktı

İskoçya’nın Glenmallan limanına yanaşmış olan HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde yangın çıktı ve gemide küçük hasar oluştu. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı olayı doğruladı ve olayda herhangi bir yaralanma ya da patlamanın bulunmadığı bildirildi. UK Defence Journal tarafından yapılan habere göre gemide bulunan bir kişi şunları söyledi: “Ölüm yok, gemide hafif yangın hasarı var ama her şey bitti”.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kraliyet Donanması Sözcüsü ise “HMS Queen Elizabeth’te küçük, münferit bir yangın hızla kontrol altına alındı ​​ve söndürüldü.” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yangının nedenini belirlemek için İskoç Yangın ve Kurtarma ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

TATBİKAT ÖNCESİ SORUN ÇIKMIŞTI

NATO’nun son  yıllarda gerçekleştireceği en büyük tatbikatlardan biri olan Steadfast Defender’a gitmeden önce yapılan son dakika kontrollerinde HMS Queen Elizabeth’in sancak pervane şaftında önemli bir sorun olduğu ortaya çıkmıştı. Navy Lookout tarafından yapılan habere göre gemi, planlandığı gibi 4 Şubat’ta yola çıkmamış ve bunun yerine HMS Prince of Wales onun yerini almıştı.

Kraliyet Donanması, HMS Prince of Wales ile geçmiş deneyimlerden alınan acı dersler sonucunda uçak gemisinin şaft hatları üzerinde ek kontroller başlatmıştı. Denetim sırasında sancak milindeki kaplinlerden birinin etrafında sorunlar olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun HMS Prince of Wales’i etkileyen sorunla aynı olmadığı haberde yer almıştı. Gemi klasta (yani teknik olarak denize elverişli) kalsa da, mantıklı bir önlem olarak sorun kapsamlı bir şekilde araştırılıp çözülene kadar geminin tatbikattan çekilmesine karar verilmişti.

KAYNAK: DEFENCE TURK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x